Temat: Magia prehistoryczna.
Prehistoria, prahistoria (łac. præ - przedrostek oznaczający uprzedniość, "przed", "wcześniej") to najdłuższy okres dziejów ludzkości - od pojawienia się na Ziemi pierwszych człowiekowatych lub człowieka rozumnego do powstania pisma.
Podstawową trudność w badaniu religii prehistorycznych stanowi brak źródeł pisanych.
Badacze stają wobec milczących zabytków przeszłości: kości, głazów ułożonych w szczególny sposób, grubo ciosanych figur kamiennych, malowideł naskalnych, narzędzi i innych pozostałości, których funkcję i zastosowanie nie jest łatwo rozszyfrować.
Dla przykładu: siekierka może służyć do ścinania grubszych gałęzi, ale może służyć także do rytualnego zabicia zwierzęcia ofiarnego, lub nawet człowieka; znalezione ludzkie szczątki mogły należeć do kogoś, kto zmarł w czasie batalii, ale mogły należeć też do ofiary jakiegoś krwawego rytuału; naczynia mogą pełnić niezliczone funkcje tak w życiu codziennym, jak i w czasie magicznych obrządków lub religijnych świąt.
Interpretacja tych obiektów możliwa jest na drodze analogii.
Znaleziska zostają umieszczone w kontekście, który mógłby rzucić światło na ich pierwotne znacznie.
Wyciągane wnioski mają jednak charakter hipotetyczny i ulegają zmianie w miarę rozwoju naszej wiedzy o najdawniejszej przeszłości.
Badania archeologów i innych naukowców dowodzą, że początków magii możemy doszukiwać się już w epoce prehistorycznej.
Jak powstała różdżka?
Może wyglądało to tak: Jaskiniowiec po straszliwej burzy szukał schronienia.
Idąc znalazł odłamaną gałąź, która została lekko przypalona od walnięcia pioruna w drzewo.
Gałąź upaprał błotem. Zaczął go oglądać z prawej i z lewej i - jak to się spodziewać po osobniku mało rozumnym - zranił się (najprawdopodobniej) w oko.
Zdenerwowany zaczął wymachiwać "patykiem" i "jakimś dziwnym sposobem" na końcu różdżki zaiskrzył ogień.
I tak została wynaleziona nie tylko różdżka, ale także ogień i pierwsze zaklęcie, ale oczywiście jaskiniowiec nie zrozumiał, co właśnie zrobił.
Po wielu latach to zaklęcie nabrało normalniejszego kształtu.
Historia oczywiście nie może być w stu procentach potwierdzona.
W czasach najdawniejszych mają swój początek wszelakie wierzenia religijne.
Pozostałości po dawnych ludziach wskazują na stosowanie rytuałów.
Wtedy magia wyglądała troszkę inaczej, była integralną częścią życia człowieka. Była powszechnie akceptowana i zdawano sobie sprawę z jej istnienia. Nie trzeba było tego zjawiska ukrywać, tak jak to dzieje się od średniowiecza do teraz. Działo się tak najprawdopodobniej dlatego, że ludzie nie zdawali sobie z potęgi magii i ci, którzy się nią nie posługiwali nie mieli powodu, by się jej bać.
---tekst z podręcznika do historii magii dla klas I
Magia prehistoryczna jest najbardziej tajemniczą dziedziną naszego świata. Tam właśnie szukamy odpowiedzi na pytania dotyczące pochodzenia magii, pierwszych różdżek. Niestety z oczywistych faktów poszukiwania te są utrudnione. Za pomocą magii nie wskrzesimy przecież ludzi żyjących w tamtym okresie ;)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz