poniedziałek, 5 października 2015

Transmutacja – Lekcja 4

Witam. 
Jest to ostatnia już lekcja z działu "Wprowadzenie do Transmutacji". Za dwie lekcje zaczniemy już w praktyce rzucanie zaklęć. Za tydzień odbędzie się sprawdzian wiadomości z I działu. Dzisiaj na koniec lekcji przypomnimy sobie wszystkie ważne wiadomości. Zapiszcie temat lekcji. 




Lekcja 4
Temat: Transmutacja, a inne dziedziny magii. Podsumowanie 
              wiadomości z działu: "Wprowadzenie do
              Transmutacji". 

Narysujcie sobie taki graf: 






Dzisiaj nie będziemy dużo pisać. Głównie musicie uważnie słuchać. Możecie sami sporządzać sobie notatki, gdy będę mówić. 

Każda nauka magiczna nie jest zawieszona w próżni. Wszystkie wzajemnie korzystają z dorobku dziedzin pokrewnych, aby poszerzać i aktualizować dostępną wiedzę magiczną. Powiązania między innymi sztukami magii przedstawia powyższy graf. 

Transmutacja jest subdyscypliną nauki o zaklęciach i urokach, to właśnie z niej, w toku rozwoju cywilizacji magii, wyodrębniała się specyficzna grupa zaklęć przemieniających materię. Współpraca tych dwóch dziedzin jest nieunikniona, a ślady po ich powiązaniu widać do tej pory, chociażby w zaklęciach nieparametrycznych, które wykonujemy jak zwykłe zaklęcia, chociażby pomocne. Do tej pory nie ustalono w przypadku niektórych czarów czy należą one do zaklęć transmutacyjnych, czy też nie. Przykładem takiego problemu może być REPARO, które jest blisko spokrewnione z zaklęciem rewaloryzacji (odnawiającego obiekty zużyte.)

Wspólny zakres z transmutacją posiadają również zaklęcia czarnoksięskie. Nie kiedy przemiana wykorzystywana była do ataku obrony, przez co na pograniczu tych dwóch dziedzin zrodziły się klątwy transmutacujne. Taką funkcję pełni tortura transmutacji, wymuszająca, w wielkim bólu, powrót animaga do postaci ludzkiej. 

Specyficzny rodzaj więzi łączy transmutacje z mugoloznawstwem, ich wzajemne towarzystwo było niezbędne do tworzenia skomplikowanych raportów analiz transmutacyjnych (którymi będziemy się zajmować za kilka lekcji – tylko podstawami). Nauki o mugolach są pewnego rodzaju buforem pomiędzy naukami formalnymi (np. matematyka, fizyka), a badaniem przemian. Bez zagłębiania tych dziedzin czarodzieje nie byliby w stanie przeprowadzać wielu przemian. 

Transmutacja czerpie również z zielarstwa i zoologi ( w tym magiozoologii) informacje dotyczące substratów żywych. Znając budowę anatomiczną roślin i zwierząt z większym prawdopodobieństwem konstruujemy poprawne, bezpieczne dla tych organizmów przemiany. 


Podsumowanie wiadomości, czyli co musisz wiedzieć na sprawdzian. 
Zapiszcie sobie tak...

1. Pojęcie Transmutacji? [Lekcja 1.]
2. O czym mówi Pierwsze i Drugie Prawo Cristoffa? [Lekcja 2.] 
3. Model Transmutacji [Lekcja 1.]
4. Składniki Transmutacji [Lekcja 1.]
5. Trzy zasady bezpiecznego korzystania z różdżki [Lekcja 3.]
6. Trzy zasady poprawnego chwytu [Lekcja 3.]
7. Cechy różdżki [Lekcja 3.]
8. Transmutacja, a inne dziedziny magii [Lekcja 4.]
Pytanie na dodatkowe punkty: Zasada poprawnej manipulacji [Lekcja 3.]

A więc to są zagadnienia na sprawdzian, który przypominam będzie za tydzień. A teraz oddam jeszcze kartkówki z zeszłego tygodnia. 

Trzy osoby wysłały mi odpowiedzi. Jedna niestety się nie podpisała, i jedna nie napisała domu. A więc:
OLA 
Napisz do jakiego domu należysz. 
Ocena: W (100%), czyli 35 pkt. dla domów (napisz jaki to wtedy dodam)

ALICJA
Ocena: W (100%) czyli 35 pkt. dla Gryffindoru

ANONIM
Ocena: T (20%)

Mam nadzieję, że sprawdzian napisze więcej osób! Zapraszam... Warto się uczyć. 
To wszystko na dzisiaj. Do zobaczenia za tydzień. 

Alexx :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz