sobota, 3 października 2015

Zaklęcia i Uroki - Lekcja 4

Temat: Sławni twórcy zaklęć.

Witam wszystkich na kolejnej lekcji Zaklęć i Uroków. Proszę o zajęcie miejsc. Dzisiaj zajmiemy się dwoma, z czterech, sławnych twórców zaklęć. Na sam koniec lekcji podam wyniki kartkówki oraz zadam pracę domową dla chętnych, oczywiście na ocenę.
Zaczynajmy.




Twórców zaklęć zaczynamy liczyć od umownego roku 1250 p.n.e. To właśnie w tym roku powstała Wielka Księga Zaklęć, w której zaczęliśmy je (zaklęcia) spisywać.

Pierwszym ważnym dla nas twórcą zaklęć jest Fungus
Mędrzec ten pochodził z południa Grecji i jest pierwszą osobą, która została opisana w "Wielkiej Księdze Zaklęć". Był to człowiek ciągle zabiegany i mający problemy z dopasowaniem jednego z tysiąca kluczy do odpowiedniego zamka w drzwiach. Pewnego dnia zdenerwował się i postanowił ułatwić sobie swoje skomplikowane życie. Spytacie "co zrobił?", otóż zaczarował wszystkie swoje klucze tak, aby same otwierały mu drzwi. Jednak pomysł ten okazał się równie powolny jak wtedy, gdy sam dopasowywał klucze. Po pewnym czasie nie potrafiły one odnaleźć własnego zamka! Fungus  zdenerwował się jeszcze bardziej, więc wycelował swoją różdżkę w zamek jednych z drzwi i krzyknął "Otwórz się!". Z różdżki posypały się iskry, a zamek przekręcił się, otwierając mędrcowi uparte drzwi. Tym sposobem wynalazł bardzo przydatne zaklęcie, które jako pierwsze zostało spisane w "Wielkiej Księdze Zaklęć". W roku 896 p.n.e. zostało ono poddane ewolucji językowej i przyjęło nazwę stosowaną po dziś dzień-ALOHOMORA. Fungus zafascynowany swym odkryciem wynalazł drugie zaklęcie-tym razem zamykające drzwi. Niestety nie wiemy jak nazywało się ono w tamtych czasach. Przypuszczenia kierowane są w stronę "Zamknij" ale nie jest to do końca pewne. Wiadomo natomiast, że zostało ono poddane "ewolucji językowej" w tym samym roku co czar ALOHOMORA i od tego czasu zaklęcie to nazywa się COLLOPORTUS. Było to pierwsze spisane przeciwzaklęcie.

Kolejnym ważnym twórcą zaklęć, którego dzisiaj poznamy, jest Adam Sikorski.
>Pan Adam Sikorski pochodzący z Krakowa został twórcą i wynalazcą zaklęcia tajemnicy. Jak do tego doszło? Otóż pewnego razu zupełnie niechcący rzucił je na swojego przyjaciela, któremu powierzył sekret. Sikorski był zachwycony swym nowym odkryciem, ale jego przyjaciel-nie do końca. Pan Adam musiał tułać się po wielu ministerstwach i magicznych urzędach zanim udowodnił, że wynalezione przez niego zaklęcie nikomu nie szkodzi, a wręcz przeciwnie-pomaga. Wtedy właśnie przeszło ono przez wiele poprawek "ewolucji językowej" przyjmując nazwę FIDELIUS.

Praca domowa

Odpowiedz na poniższe pytania:
1. Kim był Fungus?
2. Wymień trzy zaklęcia poznane na dzisiejszej lekcji i opisz do czego służyły.
3. Jak nazywała się księga, w której zaczęto spisywać czary?
4. Kto wynalazł zaklęcie patronusa?

Zadanie 4 jest na W (wybitny). Oceny zostaną przeliczone na punkty zgodnie z tym, jak to podałam na lekcji organizacyjnej. Rozwiązane zadania domowe proszę wysyłać na maila: wezciasteczko@onet.pl
W tytule wpisać: Every, PD, lekcja 4
>W wiadomości wpisać pytania, a pod pytaniami odpowiedzi do nich. Na końcu podać dom.

Wyniki kartkówki:
Gryffindor +60
Hufflepuff 0
Ravenclaw +80
Slytherin +140

Punkty już zostały dodane do ogólnej punktacji. Dziękuję, za branie udziału w kartkówce :)

/Every

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz