poniedziałek, 21 września 2015

Eliksiry - Lekcja 2

Cisza! Proszę zająć swoje miejsca. Panie Longbottom, czy jak zacznę mówić po trytońsku to Pan zrozumie? Weasley! Przestań się głupio śmiać! Malfoy! Usiądź wreszcie! Jesteście gorsi niż banda górskich trolli! Dobrze. Skoro wszyscy już się uspokoili, to zaczniemy. Proszę zapisać w zeszytach temat.

Temat: Wprowadzenie do eliksirów.





Zanim przystąpimy do czynności praktycznych musicie poznać podstawowe pojęcia i zasady. Zaczniemy od krótkiego wyjaśnienia samej nazwy. Proszę zapisać w zeszytach następujący punkt:

1. Co to jest eliksir?
Jest to mikstura, do której zrobienia wykorzystano magiczne składniki i nie tylko. W eliksirach czasem znajdują się zwykłe składniki jak np. pokrzywa. Nic w niej magicznego. Te substancje towarzyszyły czarodziejom od bardzo dawna, czarodzieje sporządzali nowe przepisy, których używa się do dzisiaj.

Jak widzicie wielu z Was myliło się twierdząc, że do warzenia używamy tylko rzadkich, magicznych roślin, które nie występują w świecie mugoli. To bzdura wymyślona przez matki mugolskich dzieci, które straszyły je złymi czarownicami pokrytymi pękającymi, ropnymi pęcherzykami.
Sama nazwa eliksir pochodzi od łacińskiego elixir co znaczy: ,,płyn zapewniający młodość i długie życie''
Teraz podam Wam trzy przykłady znanych eliksirów i ich zastosowanie. Bardzo proszę zapisać kolejny punkt.

2. Przykładowe eliksiry:
- Eliksir Prawdy - znany jako Veritaserum, eliksir po którego wypiciu człowiek mówi prawdę. Taki eliksir może się przydać podczas przesłuchań.
- Eliksir wieloskokowy - eliksir dzięki, któremu można się zamienić w inną osobę na krótki czas. Do niego potrzebne jest „coś” od osoby, w którą chcemy się zamienić np. włos.
- Eliksir z mandragory - eliksir który „przywraca do żywych” osoby spetryfikowane.
3. Inne mikstury:
a) trucizna - jest to eliksir, który na pewno nie jest pozytywny. Używa się go a raczej nie powinno się go używać do otrucia drugiej osoby. Po wypiciu tej substancji np. w organizmie człowieka może rozprzestrzeniać się wirus śmiertelnej choroby.
b) antidotum - eliksir, który ma na celu zneutralizowanie negatywnego działania trucizny lub chociaż jego zmniejszenie. Inaczej zwąc odtrutka.


    Myślę, że na dzisiaj wystarczy. Na kolejnej lekcji szczegółowo omówimy, co należy zrobić zanim zacznie się warzyć jakikolwiek eliksir. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz