niedziela, 27 września 2015

Eliksiry - Lekcja 3

Dzień dobry, uczniowie!

Na samym początku dopiszemy do poprzedniej lekcji punkt, którego nie omówiliśmy, bo nie zdążyliśmy. Proszę zapisać punkt trzeci.



3  
a) znajomość składników:
Pierwsza podstawowa zasada przyrządzania jakiegokolwiek wywaru jest znajomość pochodzenia jego składników. Dzięki temu możemy bez problemu robić eliksiry własnej roboty (ale ostrzegam, trzeba znać składniki!). Jeżeli już wiesz, czego potrzebujesz do zrobienia eliksiru i znasz pochodzenie składników możesz przystąpić do określania ich ilości (teraz może się przydać waga). Składniki Eliksirów dzielimy na pochodzenia Nieorganicznego i Organicznego. Składniki pochodzenia Organicznego można podzielić na składniki pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego.

Jak widzicie bardzo ważne jest znalezienie dobrego i pewnego dostawcy składników. Nie powinno się ich kupować w pierwszym lepszym sklepie. Pamiętajcie o tym!

b) proporcje:
To wcale nie jest trudne. Musimy tylko przyjąć, ze w eliksirze musi się znaleźć dwa razy więcej produktów pochodzenia zwierzęcego niż produktów pochodzenia roślinnego (trzeba pamiętać tez, ze w każdym eliksirze powinna znaleźć się jakakolwiek ciecz - nawet w małych ilościach. Pamiętaj o tej proporcji, kiedy będziesz przyrządzać eliksir własnej roboty; nie przestrzeganie tej zasady może skończyć się tragicznie!

Jak na razie nie musicie się o to martwić. Teraz warzycie tylko to, na co Wam pozwolę. W szkole nie możecie przygotowywać eliksirów bez wiedzy mojej, czy innych nauczycieli, a zwłaszcza Dyrektora. Jednak jest to bardzo ważna zasada, jeśli chodzi o Waszą przyszłość. Gdyby ktoś zechciał ulepszyć na swój sposób jakikolwiek eliksir MUSI TO PAMIĘTAĆ! W przeciwnym razie możecie wylądować u Świętego Munga.

c) kolejność dodawania składników
Mogłoby wydawać się to dziwne, ale w przyrządzaniu eliksirów liczy się tez kolejność dodawania składników. Najpierw powinniśmy wlać ciecz do kociołka. Następnie wrzucić mniej ważny składnik zwierzęcy, a potem roślinny (zazwyczaj jest tylko jeden, ale jeżeli jest ich więcej wrzuć je wszystkie). Jeżeli są jeszcze jakieś mniej ważne produkty zwierzęce bądź składniki pochodzenia nieorganicznego należy je teraz dodać (nawet, jeśli byłoby ich sporo). Na samym końcu wrzucamy do naczynia najważniejszy składnik pochodzenia organicznego.

Myślę, że niektórzy z Was już to wiedzieli. Chociażby przez to, że widzieli jak domownicy warzą mikstury. Pozostali z pewnością czytając i stosując przepisy szybko to zapamiętają.

d) który składnik jest najważniejszy ?
Składnik najważniejszy, zwany głównym, jest to zazwyczaj składnik występujący w tytule nazwy eliksiru np. eliksir pieprzowy - pieprz. Dużo eliksirów nie ma w nazwie zawartego składnika, dlatego też składnikiem głównym w takim wypadku jest składnik pochodzenia zwierzęcego, którego zwierze ma większe właściwości magiczne, np.: krew, jednorożca lub krew Trolla, składnikiem głównym będzie krew jednorożca. Wiele Eliksirów odbiega od tych zasad podczas ich sporządzania, dlatego trzeba bardzo uważnie czytać instrukcje sporządzania eliksiru i postępować wedle instrukcji.

Tutaj generalnie nie ma reguł. Trzeba po prostu znać dobrze przepis i postępować według niego.

Bardzo proszę zapoznać się
dobrze z tematem. Za kilka lekcji będziemy przygotowywać eliksiry i ktoś, kto nie będzie znał tych naczelnych zasad będzie musiał opuścić klasę. Już wkrótce sprawdzę Waszą wiedzę. Na dziś to wszystko. Dziękuję.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz