poniedziałek, 21 września 2015

Transmutacja – Lekcja 2

Proszę o uwagę! Dzisiaj zaczniemy już na poważnie uczyć się Transmutacji. Poprzednia lekcja była lekcją wprowadzającą. Dowiedzieliście się na niej: co to jest transmutacja, jak wygląda model transmutacji oraz poznaliście składniki transmutacji. Jak mniemam... wszyscy wiedzą, o czym mówię? Dobrze, a więc zapiszmy dzisiejszy temat lekcji. 

Lekcja 2.
Temat:  Pierwsze i Drugie Prawo Cristoffa. 



I prawo Cristoffa: 
Transmutacja jest tym bardziej złożona, im bardziej złożony jest subprodukt i produkt transmutacji.

Mówiąc naszym językiem, transmutacja tym trudniejsza, im bardziej złożony jest subprodukt i produkt. Przykładowo transmutacja muchy w ważkę nie powinna sprawić nam większego problemu, gdyż oba te stworzenia są bezkręgowcami. Trudniej będzie przemienić nam mysz w wiewiórkę, gdyż oba te gryzonie są ssakami i posiadają skomplikowaną budowę.


II prawo Cristoffa:
Wszystko na świecie jest materią, więc można to poddać przemianie transmutacyjnej. Jedyną rzeczą, której nie można transmutować jest próżnia kosmiczna."

.Drugie prawo Cristoffa mówi o tym, że praktycznie wszystko można przemienić, ponieważ wszystko składa się z materii, a każdą materię można przemienić w inną. Nawet powietrze, składające się z azotu, tlenu, wodoru i innych pierwiastków możemy przemienić w inny gaz, który składa się z azotu, tlenu i helu. Jest to tak zwana transmutacja pierwiastkowa, bo dokonujemy zmian pierwiastków. Cristoff zaznaczył jednak, że jedną rzeczą, której nie możemy transmutować jest próżnia kosmiczna. Dlaczego? Ponieważ w próżni nie znajduje się żadna materia. Nie ma w niej nawet najmniejszej bakterii, więc nie ma czego transmutować.

Proste, prawda? Trzeba po prostu to zapamiętać. Myślę, że za tydzień może być "nie zapowiedziana" kartkówka z dwóch ostatnich lekcji, czyli z dzisiejszej oraz z tej z poprzedniego tygodnia. 

Pracy domowej dzisiaj nie zadaję. Kolejna lekcja pojawi się może wcześniej niż  w sobotę. 
Pamiętajcie o kartkówce. To wszystko na dzisiaj! Do widzenia. 

1 komentarz:

  1. Pani Profesor a kiedy będziemy przeprowadzać transmutację? Tak bym już chciała....

    OdpowiedzUsuń